ANMÄLDA 2015

2015 – 08 – 28    (118 st)

NAMN / NAMEKLUBB / CLUBRATINGVeteran /Kadett
GM Sandro MarecoBuenos Aires, (ARG)2605
GM Pia CramlingTeam Viking, Sthlm2550Veteran (50+)
IM Rikard WinsnesSS Manhem2485
IM Jens Ove
Fries Nielsen
Burgsvik Alva SK (DEN)2480
GM Lars KarlssonSK Rockaden, Sthlm2476Veteran
Ingvar AndreassonSK Kamraterna, Gbg2429
FM Niels Jørgen
Fries Nielsen
Burgsvik Alva SK (DEN)2426
GM Juan BellonTeam Viking, Sthlm (ESP)2419Veteran
IM Bengt SvenssonSK Kamraterna, Gbg2391
GM Thomas ErnstFarsta SK2384
FM Håkan RothénJönköping-Huskvarna SK2359
FM Fredrik AnderssonUpsala ASS2346
Rating grupp 1Start nr 13 - 271:a 800 kr
2:a 600 kr
3:e 400 kr
FM Lars-Göran EklundSkara SS2344
FM Anders HobberSOSS, (NOR)2339 **
FM Deniz ArmanLinköpings ASS (TUR)2332
Jan-Olov LindErvalla SS2278Veteran
Sven SvenssonBorås-Fristad SK2268
Lars WålinderKristallens SK2261
Lars MadebrinkSK Kamraterna, Gbg2253
Per WikströmSkärblacka SK2246
Timmy ForsbergSA Mark2239
Eric MarchandWasa SK (FRA)2236
Bo AdlerSödraSASS2231Veteran
Anders WengholmAlingsås SS2227
FM Bengt HammarStockholms SS2216Veteran
Leif SvenssonBorås-Fristad SK2204Veteran
Matti SvennSK Kamraterna, Gbg2204Veteran
Rating grupp 2Start nr 28 - 421:a 800 kr
2:a 600 kr
3:e 400 kr
Joakim NyanderSkärblacka SK2202
Josef AskVästerviks ASK2197
Glenn MalmqvistMalmö AS2187
Daniel RonnelandSkara SS2172
Björn GillefalkVästerås SK2167Veteran
Patrick FranssonÖrgryte SK2127
Robert DanielssonSK Passanten2080Veteran
Laith KasibSS Manhem (IRQ)2055
Kjell-Åke AnderssonKarlstads AS2052
Anders KleimarkSA Mark2041
Leif BjörkingJönköping-Huskvarna SK2037
Stefan JohanssonSkövde SS2023
Bo OlssonLidköpings SS2012
Rickard Dahlström Skara SS2003
Hans SvedbergSK Kamraterna, Gbg1997
Rating grupp 3Start nr 43 - 571:a 800 kr
2:a 600 kr
3:e 400 kr
Björn SärénKarlstad AS1995
Jörgen AlfvénJönköping-Huskvarna SK1994Veteran
Damir VrbanacBosanska Krajina-Mladost1994
Pål MagnussenSäffle SK1987
Mikael JohanssonAlingsås SS1966
Hans-Olof StoltSKK. Trollhättan1963
Weine NilssonJönköping-Huskvarna SK1959Veteran
S-G SamuelssonStockholms SS1950Veteran
Roaul AbrahamssonSK 1911 (NOR)1917
Henrik AxelssonSS Manhem1916
Bo BergSSK Hammarö1913
Klemens NGÖrgryte SK1909Kadett
Anna CramlingSollentuna SK1908Kadett
Daniel JohnssonSSK Hammarö1904Kadett
Fredrik KjellqvistSkara SS1903
Rating grupp 4Start nr 58 - 721:a 800 kr
2:a 600 kr
3:e 400 kr
Sigmund LundeSarpsborg Sjakklubb (NOR)1898
Arne NybergLidköpings SS1875Veteran
Henrik SjølAkademisk (NOR)1872
Eva JohanssonAlingsås SS1858Veteran (50+)
Erik SteneråsJönköping/Huskvarna SK1855
Kenneth WimanSkövde SS1850Veteran
Dag AndersenSarpsborg Sjakklubb (NOR)1840
Anders FriskSA Mark1831
Andreas LindströmSchack 08, Norrköping1812
Göran LindhStockholms SS1811Veteran
Johann SkulasonMajornas SS1799 **
Sören SahlholmVästerås SK1795Veteran
Kjell JernseliusKungstornet, Sthlm1794
Børge SvanholmSK Stjernen, (NOR)1785
Tobias Lang NilsenMoss Schakklub, (NOR) 1776Kadett
Rating grupp 5Start nr 73 - 871:a 800 kr
2:a 600 kr
3:e 400 kr
Jan AnderssonErvalla SS1760Veteran
Rolf BarkmanHjo SK1760Veteran
Christer JohanssonTyresö SK1759
Jussi DyrnesNordstrand sjakklubb, (NOR)1754
Stefan LindhStockholms SS1754
Bård FjellengenSarpsborg Sjakklubb, (NOR)1749
Jung Min SeoSS 4 Springare, Sthlm1742Kadett
Jesper AhlkvistSA Mark1700
Stefan OlssonHjo SS1700Veteran
Kasib HumadiSS Manhem (IRQ)1690
Lennart ForslundUpsala ASS1677Veteran
Patrik RagnarSkara SS1672
Asim BraticSkövde SS1650Veteran
Gunnar ForsbergEksjö SK1650
Ingemar StormVara SS1645Veteran
Rating grupp 6Start nr 88 - 1021:a 800 kr
2:a 600 kr
3:e 400 kr
Levi GransingHjo SK1640Veteran
Bengt FrånbergHässleholms SK1624Veteran
Harald MottangSK Stjernen, (NOR)1611Veteran
Basil al-waeliSS Manhem (IRQ)1560
Johan GranholmSS Manhem 1544
Jens Evang IngebretsenHolmestrand
Sjakklubb (NOR)
1522Kadett
Kristian KarlsenUddevalla SS1517
Ante BengtzeliusSkara SS1510Veteran
Gabriel WinsnesSS Manhem1505Kadett
Matz SvennelingKarlstads AS1500
Per HeydornUddevalla SS1450
Bertil ÖjerskogKlippans SK1429Veteran
Alex JärnvingLidköpings SS1378Kadett
Agnes NgÖrgryte SK1375Kadett
Felix WarnickeLidköpings SS1355Kadett
Rating grupp 7Start nr 103 - 1171:a 800 kr
2:a 600 kr
3:e 400 kr
Kenneth FriskVänersborgs SS1300
Moa HartmannLidköpings SS1289Kadett
Charlie HeedLidköpings SS1279Kadett
Christopher JernbergVästerås SK1268Kadett
Erik PetterssonLidköpings SS1267Kadett
Robin NylanderLidköpings SS1237
Christer CarmegrenVästerås SK1160
Jonathan HansenSkara SS1118
Hampus KarlssonSkara SS1101Kadett
Leon AxelssonSkara SS1100Kadett
Sheroni Amarapala Strømmen SK, (NOR)1083Kadett
Anton Amarapala Strømmen SK, (NOR)1056
Marie MohlinHalden Sjakklubb, (NOR) 967
Gottfrid OlssonSkara SS 900Kadett
Pär ErikssonLidköpings SS 800Kadett
Rating grupp 8Start nr 118 - 1321:a 800 kr
2:a 600 kr
3:e 400 kr
Linnéa AnderssonLidköpings SS 800Kadett

** Senast anmäld (markeras vid rating-talet)


Rating grupperna i anmälningslistan är baserade på
15 spelare/ grupp.
Det är inte omöjligt att de görs om till mindre grupper
13-14 spelare / grupp beroende på anmälningarna
som kommer in !

Peter Fransson, Tävlingsledare.