Kategoriarkiv: Juniorschack

Medalj-jakten är här!

Medaljer
Nu är ungdomarnas medalj jakt tillgänglig.
Möjlighet att räkna tidigare utförda träningsuppgifter.

Poängberäkning för medalj – jakten!!
”Slutspelsserien”
1. Matt med två torn. 50p
2. Matt med dam. 50p
3. Matt med torn. 50p
4. Fribonde. 50p
5. Aktiv kung. 50p
6. Bondens gata. 50p

”På äventyr i Schacklandet”
1. Snigeln. 50p
2. Igelkotten. 50p
3. Schackegojan. 50p
4. Pingvinen. 50p

”GABIÖ”
1. Gröna bladen. 100p
2. Gula bladen. 100p
3. Röda bladen. 150p

”Lär dig schack”
1. Steg 1 – 100p
2. Steg 2 – 150p
3. Steg 3 – 150p
4. Steg 4 – 150p
5. Steg 5 – 150p

”Teknikmärken”
1. Bronsspringaren. 100p
2. Silverspringaren. 150p
3. Guldspringaren.   200p

Peter Fransson
Ungdomsledare

Ungdomsverksamheten drar igång igen!

Följande tider gäller för resten av vårsäsongen.

Tisdagar & Onsdagar  16.30 – 19.00   

Paus för fika kl. 17.45-18.00 direkt i anslutning till det kommer en schackinstruktion att hållas på ca 15 min.

Avslutning för vårsäsongen:  22 maj kl. 18.00.

VÄLKOMNA!!

Peter Fransson (Mobil: 0760 – 617 108)

Nästa tävling för våra ungdomar är Lilla Västgöta Open 28/4 2018.

Tävlingen spelas i Skara.

Inbjudan hämtas här – PDF

VÄLKOMNA !

Föräldramöte: Ungdomsverksamhetens nya organisation.

Sällskapet hälsar alla våra ungdomars föräldrar välkomna
till informationsmöte i sällskapets lokal:


Tisdagen den 3 april  kl. 18.30

Onsdagen den 4 april kl. 18.30

Sällskapet bjuder på fika!

På mötet kommer föräldrarna att informeras om den nya
organisationen samt även de nya tiderna som gäller framöver.

Ungdomsverksamheten kommer att vara i full gång fr.o.m  v.15.

// Styrelsen.

Serie-spelet avslutad för säsongen 17/18

Lagen spelade 3 ronder i helgen Utvecklingslaget 2 i Manhem och A-laget sista hemma-match slutade med 3 raka vinster. Efter en trög höstomgång så blev våromgången desto bättre Gäller bägge lagen.

Lördagsmatcherna

Utvecklingslaget- SS Manhem 16 3½-1½
Utvecklingslaget- SS Manhem 14 4-1
SS Manhem 15- Bohusalliansen 3½-1½

1. Bohusalliansen
2. SS Manhem 15
3. LIDKÖPINGS SS Utvecklingslaget
4. SS Manhem 14
5. SS Manhem 15

Söndagsmatchen

LSS- Uddebo 5½-2½
Östra Skaraborgsalliansen- SS Manhem 3 2½-5½
Bosna-Manhem 5 4½-3½
Mölndal-Hisingsalliansen Göteverken/Lundby 2-6

1. SS Manhem 3
2. Östra Skaraborgsallliansen
3. Mölndal
4. Bosna
5. LIDKÖPINGS SS
6. Uddebo
7. Hisingsalliansen Göteverken/Lundby
8. SS Manhem 5