kommunens sommarprojekt i årets schack-station gjorde succé i !!!

Antalet besökare i årets lyckade kommunprojekt Sommar-schack blev 23 styckna. Klubben hade en schackstation både i klubben och utomhus-schack i Framnäsbadet i årets Kommunprojekt

( Sommar i Lidköping ).

Fredagen den 4/8   14.00 – 17.00 FLEXTID
Utomhus schack Framnäsbadet = Tråkigt att ovädret besökte oss Vi fick flytta in i baracken tack och lov !!! 5 tappra besökare kom till  schack-stationen glädjande nog efter omständigheterna, barnen satt non-stop mellan 14 till 16 innan orken tröttnade. Märk att
Helenas dans-skola var där oxå och de fick inga besökare på
samma tid. Ett stort tack till Lidköping Kommuns projekt anställda som hjälpte oss. Det var som Julia ( En av kommunens ledare)
påpekade och sa att det fanns ingen verksamhet förutom schack där barnen har suttit på en och samma plats under en sådan lång tid under alla sommarens aktiviteter i projektet
( sommar i Lidköping ).
Lördagen den 5/8  13.00 – 15.00
Utomhus schack  Samling på klubblokalen 13
Idag besökte iallafall solen oss så Vi var ute på bryggan och spelade 3 styckna varav 2 var nybörjare både Noomi som är lilla syster till Mose som oxå var + även nybörjaren Alma var med när vi idag började med Första minuten på klubben sedan blev det gofika för sedan att komma ut till bryggan som där Mose spelade simultan mot tjejerena Alma och Noomi sedan avslutade Vi dagen.
Dagens plus(+).
Alma +12.
Mose +12.
Noomi + 7.
Söndagen den 6/8 13.00 – 15.00
Utomhus schack Samling på klubblokalen 13 = Idag besökte Lukas oss på Sommar-Schaket och Vi körde privat-träning med honom dagens uppgifter blev första minuten, Han lärde sig en passant, vi körde bondejakt, lite crazy schack både tärnings-schack och kortleks-schack och avslutade med dagens schackproblem på klubbens hemsida och självfallet så var det go fika oxå på det.
Dagens plus(+).
Lukas +44.
Måndagen den 7/8 18.00 – 20.00 FLEXTID
Schack i klubblokalen = Idag kom William och Lukas på sommar-schack och vi började med som vanligt 1 minuten och sedan tog vi go fika för att sedan spela vänskapsmatcher mellan William och Lukas för att sedan avsluta dagen med Hemsidans alla 3 schackproblem……
Dagens plus (+).
Lukas+24.
William +7.
Tisdagen den 8/8 18.00 – 20.00 FLEXTID
Schack i klubblokalen
Onsdagen den 9/8 18.00 – 20.00 FLEXTID
Schack i klubblokalen = Hade vi 6 besökare där vi började med 1 minuten och därefter fikade vi och presenterade oss för varandra och sedan lottade vi ut vem skulle möta varandra 3 i det vita-laget mot 3 i det svarta-laget  de som ingick i det vita laget var Noomi Lukas och Pär och de 3 i det svarta laget blev Josua Mose och Nils Först mötes över 2 träningspartier ett vit och ett svart sedan mötes de i crazy schack plus menyn och lilla menyn de hann oxå med rock schack och familjeschack. Vita laget fick ihop 38 poäng mot svarts 28 poäng.
Dagens Plus ( + ).
Josua + 11.
Mose + 17.
Noomi + 13.
Lukas + 22.
Nils + 14.
Pär + 19.
Torsdagen den 10/8 18.00 – 20.00 FLEXTID
Schack i klubblokalen = Idag kom Emanuel och Musa på besök och Vi tränade på att spela med schack klocka i en vänskaps blixt turnering och titta på vilka pjäser man ska börja öppna med i alla spelöppningsteorier.
Dagens Plus (+).
Musa + 4
Emanuel + 1.
Fredagen den 11/8 18.00 – 20.00 FLEXTID
Schack i klubblokalen = Idag fick Vi besök av både Wilmer och Felix och de körde ett träningsparti som varade över timmen + körde vi guldspringaren och avslutade sommar-schacken med go fika.
Dagens Plus (+).
Felix + 4.
Wilmer +3.
Söndagen den 13/8 hela dagen i DM i ÖRBY.
DM i Örby = I dagens tävling hade Vi 2 ungdomar med i denna starka och tuffa tävling med ( Felix Grupp A och William Grupp C ).
Plats 6. Felix Warnicke.
Plats 7. William Bogensberger.
53 deltagare var med i årets DM.
Dagens plus (+).
Felix +64.
William+62.
——– John Löfgren Lidköpings Schackpedagog——–

Inför Allsvenskan 17/18

Rond 1 möter vi Östra Skaraborg alliansen borta de blev 3:a förra året.

Förra året när Vi möte dem så förlorade vi på målsnöret och det var en match som de vann på de små marginalerna  4½ V 3½ blev det för dem.

Rond 2 Möter vi SS Manhem III borta De trillade ur Div 1 södra förra året de blev 7:a

Så här såg laget ut i SS Manhem III i sina ronder förra året för de som spelade 6 eller 7 matcher.

Jan Möller ( 2133). = 3 vita och 3 svarta satt mest på bord 1 men i en match spelade han på bord 2.

Richard Nilsson ( 2103). = 4 vita och 2 svarta satt mest på bord 2
4 matcher och på bord 1 2 matcher.

Sören Svensson ( 2009). = Satt mest på bord 5 men oxå på olika bordsnummer ifrån allt mellan bord 2 till 6.  4 vita och 3 svarta.

Ragnar Uhlin ( 1848).= 2 vita och 4 svarta satt mest på borden 7 eller 8 men i ett parti även på bord 6.

Darab Eidipour ( 1683). = 4 vita och 3 svarta Sitter helst i de sista borden 7 & 8 men i ett parti blev det på bord 6.

För de som spelade 3 eller 4 i  laget SS Manhem III

men spelade oxå i andra lag i SS Manhems allsvenska lag.

Stefan Lisander ( 2064). = Spelade bara 3 allsvenska matcher  förra året alla  med SS Manhem III och alla var vita. På borden 3 eller 4.

Kaj Andersson ( 2056). =  Spelade bara 4 allsvenska matcher  förra året alla  med SS Manhem III. 1 vit och 3 svarta på borden 2 till 4.

Jan Herrman ( 1968 ). = Spelade 4 matcher med SS Manhem III och 2 för andra lag i SS Manhem. 3 vita och 3 svarta på borden 5 till 7 men i ett parti satt han på tredje.

Hashib Hattab ( 1860 ). = spelade i alla 7 ronderna men bara 3 i SS Manhem III och han hade 5 vita och 2 svarta så han sitter nog mest på de vita borden på nedre halvan utom i ett där han spelade på tredje bordet.

Resten av spelarna hade allt mellan i ELO 1860 till 2071.

Rond 3 möter Vi Mölndals SK hemma de blev 6:a förra året

Förra möte Vi dem hemma oxå och förlorade med 35 och i år är det en revanch match.

Rond 4 Möter vi Bosna SK Borta De Vann Div 3 överlägset förra året.

Bosna spelad i div 3 förra året och vann alla matcher med minst 5½ och i ett förlorade de på grund av att de lämnade 3 WO i en match de dominerade verkligen sin division förra året i en 4 manna-serie där man hade dubbelmöte. De spelare som är med i Bosna spelar endast i Allsvenskan år efter år . Oftast i DIV 3 men åren 2012 till 2014 spelade de i DIV 2.

Vilka var med i Bosna förra året ett komplett lag där samma spelare ofta spelar i och inte många har ELO men låt Er inte luras för det de vann trots allt sin serie överlägset förra året.

Ermin Susko ( 1828). = 5 vita och 1 svart på borden 1 till 3.

Sakib Ramic ( 1812 ). = 5 svarta på borden  1 till 3.

Kemal Mulic ( 1836). = 5 vita 1 svart på borden 1 till 3.

Nusret Cocalic ( 1719). = 2 Vita 4 svarta  på bord 4 men i en rond på bord 2.

Refik Hodzic ( LASK 1672).= 2 vita 4 svarta på bord 5 men i ett parti på bord 4.

Rasim Bahtic ( LASK 1483) = 2 vita och 3 svarta på borden 7 & 8.

Vuk Cigoja ( ELOLÖS). = 3 vita och 2 svarta på borden 7 & 8.

Suad Kurtagic (LASK 1922). = 2 vita och 1 svart men där blev det 2 WO och en REMI. Bord 6 satt han på.

Resten som var med hade 1836 i ELO resten hade LASK 1977 och två 1600+ och två  1400+.

Rond 5. Möter vi SS Manhem V Hemma de blev 6:a i Div 2 Grupp 5.

De spelade oxå i Div 2 i parallel serien II 5. Märk väl att 6 spelare spelade med i alla Allsvenska matcher förra året i samma lag.

Martin Oxelqvist ( 1911). =  4 Vita och 3 svarta på borden 5 på bord 1 och 2 på bord 3.

Christian Rechtenwald ( 1760). = 5 vita och 2 svarta på borden 1 till 3.

Markus Freed ( 1736). = 2 vita och 5 svarta på borden vanligaste 3 och 4 men har även spelat på bord 2 och 6 i laget.

Oleg Shchetinin ( 1620). = 6 vita och 1 svart på borden 4 till 7.

Anders Svensson ( 1716 ). = 1 vit och 5 svarta på borden mittenborden 4-6.

Håkan Wartson ( 1569). = 4 vita och 3 svarta på bord 7 förutom en gång på bord 6 och en på bord 8.

Kjell Zackrisson ( ELOLÖS). = Spelade endast 3 partier för samma lag förra året 2 vita och 1 svart.

Övriga spelare som var med hade hade i ELO 1853 ner till 1578 och en som har i BLIXT-ELO 1776.

Rond 6 Möter vi Hisings-Alliansen Götaverken/Lundby II  3 de blev 2:a i DIV 3.

Curt Marcusson ( 1742). = 4 Vita och 3 svarta den enda som spelade alla ronderna i fjor i detta lag. På borden 3 till 6.

Zeljko Karlal ( 1756) = 4 vita och 1 svart på borden 3 till 5.

Einar Olsson ( 1366). = 5 alla  vita på borden 7 och 8.

Robert Wiklund ( 1816) = 1 vit och 6 svarta men spelade 2 av dessa i annat lag. Alltid den övre halvan.

Leif Selhag ( 1867) = 4 vita och 2 svarta på bord 1 eller 2 när i de 4 matcher han spelade för detta lag.

Lennart Karlsson ( 1677). = 3 vita och 1 svart på borden 5 och 6.

Stig Andersson ( 1803). = 3 vita och 4 svarta ´på borden 1 till 3 i de 4 matcher han spelade i detta lag.

Bengt Hellström (1907). = 3 vita 4 svarta på bord 1 alla 3 matcher han spelade i detta lag.

Kent Johansson ( 1689). = 1 vit och 4 svarta satt på borden 4 6 och 8 i de 3 partier han spelade för laget.

Sören Herbertsson ( ELOLÖS) = 1 vit och 2 svarta på borden 6 eller 7.

Reserverna hade i ELO 1879 till 1664 och de övriga hade i LASK mellan 1213 till 1444.

 

Rond 7 Möter vi Uddebo SK de blev 2:a i DIV 2 Grupp 5.

Jörgen Svenningsson ( 1901). = 4 vita 2 svarta endast på bord 1.

Lennart Uvhagen ( 1876). = 2 vita 4 svarta på bord 2 utom i sista ronden satt han på första bordet.

Bo Rylaner ( 1806). = 3 vita och 4 svarta på bord 3 uton i en rond som han satt på rond 2.

Slobodan Fazlinovic ( 1758). = 5 vita och 2 svarta oftast på bord 4 ibland både på borden 3 och 5.

Jesper Ampiainen ( 1864). = 2 vita och 4 svarta på bord 5 utom ett då han satt på bord 6.

Börje Persson ( 1777). = 1 vit och 6 svarta på borden 4 till 8.

Ingvar Stark ( 1684). = 6 vita och 1 svart på borden 5 till 8.

Dessa 7 herrar kan man säga spelar som alltid i detta lag resten är reserver kan man säga.

Fredrik Rylander ( LASK 1570). = 1 vit och 2 svarta alltid på bord 8.

Resten av reserver har i ELO en på 1900 en på 1600 och en 1400 och en ELOLÖS.

 

Så här blev våra motståndares lag placerade förra året.

SS Manhem III = De trillade ur div 1 förra året.

Uddebo SK = Blev 2:a i division 2.

Östra Skaraborg alliansen = De kom 3:a i våran serie ifjor.

SS Manhem V = De blev 5:a i sin division 2.

Mölndals SK = De blev 6:a i våran serie ifjor.

Bosna SK = De vann Division 3 förra året

Hisings-Alliansen- Göteverket/Lundby = De kom 2:a i division 3.

———-Detta har jag John Gjort för skoj skull för lagspelarna att titta ifrån LSS laget i år———–

Resultat i Cellavision Chess Cup 2017 för Bo Olsson i Lund

Plats 99 hamnade Bosse på och hade startnummer 109 av 238 deltagare  som var i Lund i helgen, där Bosse placerade sig på en bra placering mellan 64 plats-101 plats på en poäng-skörd av 4 vinster 1 Remi och 3 förluster. Att hamna bland de 100 bästa visar att det finns fina kvalitéer i Bosse:s spelande i både snabb och långpartier må jag få säga. Därför tycker jag  att hans minus i ELO både i snabb- och lång-partier var orättvist minskt sagt……….Det var både Roligt och trevligt att Bosse fick möta många spelare utomlands. Och Kvalitétspoängen och marginalerna var verkligen inte på Bosses sida i sin Ratinggrupp i år eftersom han tog samma poäng som vinnare Joakim Mörling ( Detta var Johns gamla junior som han en gång lärde spela schack i en skola i Malmö). Men Mörling vann på Kvalitétspoäng ( KV.P).

Resultaten i sin helhet

R1.   1-0 Liam Jansson-Rönnestad ( Norge).

R2. 0-1 WGM Karina Ambartsumova ( Ryssland).

R3. 1-0 Lorant Suller (Kanada).

R4.  0-1 Peter Jakobsen ( Danmark).

R5.  0-1 Liu Mide ( Kina).

R6. 1-0 Paul Olsson ( Kristianstads SK).

R7. 1-0 Joel Sjöstrand ( Trojanska Hästen ).

R8. REMI Matti Svenn ( SK Kamraterna).

RATING-GRUPP 12 –

CellaVision Chess Cup 2017  Slutresultat.

  1. Joakim Mörling (Limhamns SK). 4.5 Poäng 33 KV.P
  2. Miriam Frida Mikkelsen (Danmark) 4.5 Poäng 31½ KV.P
  3. Alfie Onslow ( England)  4.5 Poäng 29½ KV.P
  4. Ghayth Tabaa ( Syrien) 4.5 Poäng 28 KV.P
  5. Bo Olsson ( LSS) 4.5 Poäng 27 KV.P
  6. Erik Tegler ( En Passant,Svedala) 4 poäng.
  7. Lennart Friberg ( Skara SS ) 3½ Poäng
  8. Anders Hansen ( Helsingborgs ASK) 3 poäng.

 

————————JOHN————————–

Minilaget hamnade på 6 Plats i Göteborg

4-Mannalaget som blev 6:a i Manhemscupen som spelades Lördags den 13 Maj.

För spelare som gick i klassena F-6.

Bord 1. Måns Collin 15 Poäng.

Bord 2. Mose Jonsson 28 Poäng.

Bord 3. Anika Berg 28 Poäng.

Bord 4. Alan Markarian 20 Poäng.

Resultaten

Rond 1. Lidköpings SS  V SS Manhem Mellanstadiet 1-3.

Rond 2. Lidköpings SS  V Majornas SS 1-3.

Rond 3. Lidköpings SS  V SS Manhem Tjejligan 2-2.

Rond 4. Lidköpings SS  V Annedal-skolan 3-1.

Rond 5. Lidköpings SS  V SS Manhem Lågstadiet 2-1.

Majcupen avgjord

Totalt 18 spelare deltog i årets Majcup.
En trevlig avslutning på vårsäsongen med en blandning av
spelare i alla åldrar. Rickard Dahlström Skara SS imponerade
och radade upp 4 raka vinster vilket räckte för seger i tävlingen.
Alla resultat finns på Skara SS hemsida.

Schack i Oxie med John och Robin

Torsdag 4/5

Avresa Lidköping 18.36.

Framme i Malmö Midnatt.

 

Fredag 5/5

Robin åt frukost på Donken..

11.30    Robin och john blev bjudna på middag av Kristinebergs SK i Lund och sedan drog vi till klubben och hjälpte Thomas/ordförande i KSK med bord och stolar och schackbräderna.
Bergstedter och Lidköpings SS anländer till Kristineberg SK klubblokal kl. 18:00
Gemensam kvällsmåltid serveras cirka kl. 19:30 Österriks gulaschsoppa.
Spaghetti challange mellan 20:00 – 21:00 = en rolig tokig tävling att stappla  15 st marshmollows med 20 st Spaghettistrån till ett högt torn john och Robin var i samma lag på 4 personer och vårat torn blev mer som lutande tornet i Pisa .Schack för dom spelsugna resten av kvällen där John blev 2:a i midnattsblixten Robin var ej med.
Lördag 6/5
Samling Kristineberg SK klubblokal kl. 09:00 för gemensam frukost.
Avresa kl. 10:00 till Ales stenar som ligger cirka 70km från Oxie och vädret var underbart.
Efter resan från Ales stenar tog vi en rastpaus på Svaneholm slott.
Gemensam middag serveras cirka kl. 18:00 smörgåstårta den ena var Räksmörgås och den andre var rostbiff.
Vänskapsmatch kl. 20:00 Bergstedter/Lidköpings SS  Vs Kristineberg SK slutresultat   ½-7½.   Robin bord 5 & John bord 2 Förlorade sina partier
Betänketid 1timme.

Söndag 7/5
Samling Kristineberg SK klubblokal kl. 09:00 för gemensam frukost.
CrazySchackträning för 3 st kristinebergs ungdomar av schackpedagogen John.

Majcupen 2017

Efter fyra ronder leder Fredrik Kjellqvist Skara SS tätt följt av Ingmar Storm Vara SS. Varm välkomna till de spännande avslutningsronderna nu på Torsdag 11 Maj med spelstart start 18.30. Alla välkomna till spel oavsett om ni spelat tidigare ronder eller ej.

Lilla VästGöta Open 4 deltagare ifrån Lidköping

Lilla Västgöta Open spelades i Skara Lördagen den 29 April det blev en bra turnering för de 4 som deltog ifrån schack klubben i Lidköping 27 var med ifrån Västergötlands alla hörn. Man fick 3 poäng för vinst 2 för remi och 1 för förlust.

1.Moa Hartmann( 11 Poäng 5 Ronder)+ 27 GP klass A.                                6. Robin Nylander ( 9 Poäng 5 Ronder)+ 23 GP Klassen Under 1600.  7.Malte Noreen ( 12 Poäng 7 Ronder)+ 29 Klass C.                                         9.Sigvard Noreen ( 9 Poäng 7 Ronder ) + 23 Klass C.                                      27. Deltog i årets Lilla Västgöta Open.

 

TACK FÖR DE FINA ORDEN VÄSTERGÖTLANDS SCHACKFÖRBUND

( Ett stort tack för nedlagt arbete till Niklas Kjellqvist och John Löfgren!! )

Bilder på prisutdelningen.

Öppna Klassen Under 1600.                                                                                           Robin i den gråa Hood-jackan andra till Höger.

A-Klassen.                                                                                                                                 Moa Som segrare.

C-Klassen. Sigvard i den främsta raden i röd tröja och Malte i den vit/gråa tröjan oxå i den främsta raden.

——————John———————————————-

Slut tabell för GP Vårterminen – 17.

Grand Prix för Våren 2017 är slutspelad så placerade de sig ifrån  Lidköpings Schack Sällskaps ungdomar.

1. Joakim Norén + 257.

2. Mose Jonsson + 240.

3. Pär Eriksson + 225.

4. Linnéa Andersson + 221.

5. William Bogensberger + 179.

6. Emanuel Hellgren + 164.

7. Elinoré Helander + 145.

8. Olof Salabeck-Håkansson + 139.

9. Moa Hartmann + 138.

10.  Emilia Andersson + 129.

11. Nils Eriksson + 104.

12. Andréw Falsén-Lindgvist + 103.

13. Malte Noreen + 97.

14. Elin Andersson + 92.

15. Alan Markian + 90.

16. Sigvard Noreen + 88.

17. Måns Collin + 78.

18. Felix Warnicke + 70.

19. Robin Nylander + 56.

19. Julia Yuksel + 56.

19. Arwen Magnusson + 56.

20. Emma Yuksel + 47.

21. Anika Berg + 38.

22. Tuva Sahlin-Palmstedt + 35.

23. Elias Fredriksson + 29.

24. Ellen Billvén-Edhammer + 24.

25. Mario Fredriksson + 18.

215. Deltagare var med GP VT-17.

 

———————————JOHN——————————————–